Led reflektor slúži predovšetkým ako náhrada skoršieho osvetlenia, ako boli halogény alebo vane. Oproti nim majú niekoľko zaručených výhod. Vďaka svojej dlhej životnosti sú v podstate bez údržbové. Pri rovnakej svietivosti majú ďaleko nižšiu spotrebu elektrickej energie, ale sú aj náchylné na časté spínanie, čo vám zaistí takmer ihneď 100% výkon. Sú vhodné ku kombinácii s pohybovým čidlom.
Ako si správne vybrať s širokej ponuky
V prvom rade by sme sa mali zaujímať o životnosť a svietivosť. Ďalej je dôležité zvoliť si správnu farebnú variantu svetla. Záleží len na vás, aká farba je práve vám príjemná.
Okrem lištových reflektorov sa všetky hodia ako do interiéru, tak do exteriéru. Potrebujte mať svetlo na verande alebo pri vchodových dverách? Potom je to najlepšie riešenie práve pre vás.
Ponuka je naozaj veľa široká. Niektoré druhy sú dokonca osadené špeciálnou optikou pre správny rozptyl svetla.
Strieborné LED reflektory
Tento variant je najviac rozšírený a najčastejšie používaný. V e-shopoch nájdete hneď niekoľko variantov. Klasické verzie majú vstupné napätie 230V, potom sú tu nízko pamäťové 12-24V a za ne sa hneď radia varianty s PIR pohybovým snímačom. Vyberať môžete aj z rôznych teplôt, chromatickosti čiže farby svetla.
Čierne slim LED reflektory
Toto je nová verzia s tenším telom. Majú naozaj veľmi zaujímavý a príjemný dizajn. A práve tu vás príjemne prekvapí variant s optickou šošovkou, ktorá vám dopraje čo najlepší svetelný rozptyl. U niektorých týchto typov je aj predĺžená záruka, čo každého zákazníka určite poteší. Nájdete tu výkonové varianty 10, 20, 30, 50, 70 a 100W.
Lištové LED reflektory
Sú určené do špeciálnych lištových systémov. V ponuke výrobcov nájdete iba čiernu alebo bielu farbu tela, ktorá je vlastne univerzálna a bude sa hodiť kamkoľvek. Bude tak ladiť s akýmkoľvek priestorom, kde sa objaví. Vybrať si môžete z troch výkonových variantov a to: 10, 20, 30W. Dodávajú sa k nim lišty dlhé 1 alebo 2 metre. Nízky uhol vyžarovania ich predurčuje k osvetlenie predmetov, výkladov, expozícií, atď.
Ako ich správe zapojiť?
Každý má vyvedený kábel, ktorý stačí prepojiť pomocou svorkovnice s káblom pripojeným k sieti. V prvom rade sa uistite, že nie je kábel pod prúdom, aby ste si neprivodili zranenie. Niektoré varianty majú iba zadný kryt, ktorý sa musí odskrutkovať a kábel pripojiť vo vnútri.
Ak si napriek tomu nebudete vedieť rady, radšej to nechajte na odborníkovi.