Ako prilákať dnešnú generáciu k tomu, aby objavila mnohé pamätné, alebo dokonca nedocenené knižné tituly? Všetko sa dnes dočítajú na internete a knižnica je jedným z posledných miest, kam by v čase voľna zavítali. Uvedomujem si, že existujú výnimky a tým patrí môj obdiv, ale na vec sa samozrejme pozerám z celkového hľadiska.
Posledné dni tak panujú názory, ktoré sa na jednej strane tešia sympatiám, na druhej zasa priam ostrej kritike. Vraví sa o radikálnejšej zmene knižníc, ktoré by po novom chytili elektronickú podobu a ich tituly by boli dostupné na Amazone. Je to veľmi diskutabilný názor a plán, nakoľko by sme sa síce posunuli o niečo vpred k súčasnému vnímaniu sveta a záujmu mladých ľudí, ale na druhej strane by sa z knižníc vytratil ich špecifický duch a osobne si myslím, že by mohlo ísť zároveň o plán, ako na tejto možno jedinej službe, ktorá ešte poskytuje svoj servis viac-menej zdarma a to verejne celému mestu, ako na nej začať zarábať formou súkromných vlastníkov a súkromných spoločností.
Áno , verím takisto tomu, že by išlo o inováciu a skvalitnenie služieb, ale na druhej strane by sme v podstate zabili podstatu knižnice ako takej. Predstavte si situáciu, v akej si idete počas voľna požičať knižku alebo si dokonca potrebujete požičať viac titulov kvôli informáciám, aké následne musíte využiť pri štúdiu, no a tieto služby i knihy by boli zrazu jednotlivo spoplatené a dostupné len na internete. Ja verím tomu, že by ich spoplatnili! Nevraviac o nutnosti platby kuriérskym službám. Vidím to zároveň ako cieľ, pomocou ktorého sa dá speňažiť ešte jedna z posledných verejných a takmer bezplatných služieb.
- Ak chcete navštevovať vašu lokálnu knižnicu, na začiatok si kúpite čítateľský lístok (na mieste), ktorého hodnota je dnes 4 eurá. Následne môžete knižnicu navštevovať celý rok, požičať si neobmedzený počet akýchkoľvek titulov a to úplne zdarma!
Vlastníci novej idey však na druhej strane tvrdia, že prostredníctvom ich plánu by bolo k dostaniu i množstvo aktuálnych a novších titulov. Človek, ktorý chodí do knižnice však vie, že knižnica nie je v tak úbohom stave a vždy nás privíta i relatívne novými titulmi.
Ale nie nadarmo sa vraví, nesúď knihu podľa obalu a aj na základe vlastných skúseností viem, že staršie a dnes už nepovšimnuté knihy majú podstatne kvalitnejší obsah, než tie moderné a odorúčané s pekným obalom. A ďalšia vec, zrušením starých kníh by sme sa pripravili o poslednú možnosť, ako nazrieť do histórie z aktuálnej doby a nie na základe dnešných "faktov".