Stojí vám pri dome záhradný domček? Alebo máte nejaký v záhradkárskej osade? Na čo ho využívate? Už vás niekedy napadlo, že môžete využiť záhradné domčeky aj na bývanie počas celého roka? Nemusia slúžiť len na uskladňovanie náradia alebo sezónnych vecí. Záhradné domčeky môžeme využívať aj na bývanie.
Pre koho sú záhradné domčeky na bývanie?
Veľa ľudí v dnešnej dobe chce vlastné bývanie. Bývanie v bytovkách im nevyhovuje a chcú mať väčšie súkromie, ako poskytuje bytovka alebo chcú mať vlastnú záhradku kde si budú pestovať zeleninu, ovocie alebo kde bez obáv môžu vypustiť svojich potomkov aby sa vybehali a vybláznili. Problémom však býva, že síce sa pozemok nájde no financie na stavbu veľkého rodinného domu už nezostanú. Presne v takejto situácii sú riešením záhradné domčeky na bývanie. Na stavbu záhradného domčeka na bývanie stačí mať stavebný pozemok a pripojenie k inžinierskym sieťam. Ak tieto dve veci máte, stačí vybrať ten správny záhradný domček pre vás.
Ako premeniť záhradný domček na domček na bývanie?
Prvým krokom je mať pevný stavebný základ (betónovú dosku), ktorý je nevyhnutný ak chcete v domčeku naozaj bývať 365 dní v roku a využívať ho počas každého ročného obdobia (pri výbere pôdorysu majte na mysli aj legislatívu, ktorej podliehajú záhradné domčeky – pôdorys nesmie prekročiť určitú veľkosť – hlavne ak sa chystáte stavať v záhradkárskej osade). Druhou dôležitou vecou sú už spomínané inžinierske siete. Je nevyhnutné aby záhradné domčeky, ktoré chcete využívať celý rok boli vybavené vodou, elektrikou, poprípade plynom. V domčeku predsa potrebujete variť, prať, svietiť, sprchovať sa a používať toaletu. Ďalšia dôležitá vec je z akého materiálu domček je. Na trhu je niekoľko možností a ideálne je na materiáli nešetriť a priplatiť si za to viac kvalitné, ktorým je smrekové alebo borovicové drevo. Drevené domčeky nemajú automaticky izoláciu, preto na ňu nezabudnite. Posledná časť je zariadenie. Kvôli obmedzenému priestoru by malo byť minimalistické a praktické.