Prvým spôsobom osadenia posuvných dverí, je vodiaca lišta upevnená na stene a tým druhým, ich osadenie do puzdrovej zárubne. V skutočnosti však poznáme ešte jeden spôsob ich osadenia, a to medzi steny. Ide o kompromis, ktorý v sebe spája dva predchádzajúce spôsoby. Pozrime sa teda na to, kedy je toto riešenie ideálne práve pre vás.

Viacero otvorených veľkých dverí v japonskom štýle

Ako to vyzerá?

V tomto prípade sa posuvný systém upevní na hornú čas otvoru v stene. Vodiaca koľajnička, v ktorej budú dvere upevnené, teda bude namontovaná, akoby hlavou dole. V tomto prípade musíte použiť dvojkrídlové dvere. Po ich stranách bude totiž stena, respektíve okraje otvoru v nej. Ak by ste použili jednu veľkú tabuľu skla, nemala by sa ako otvárať. Takéto dvere by vám boli asi na nič. Samozrejmosťou je i to, že dvere budú môcť byť otvorené iba na polovicu, a to do jednej alebo do druhej strany.

Čo budete potrebovať

  • Pri tomto spôsobe osadenia dverí, je rozhodujúci najmä kvalitný posuvný systém. Ten musí mať dostatočnú nosnosť a taktiež pevnosť. Inak by dvere po chvíľke začali lietať do strán. Istota sú posuvné systémy Terno Diva lmmont.sk, ktoré dvere udržia pekne na mieste.
  • Druhou vecou je zárubňa. Pri takýchto dverách sa najčastejšie využíva takzvaná obložková falcová zárubňa, ktorá pekne splynie s dverami aj stenou. Riešením je aj to, ak zárubňu nepoužijete vôbec. V tomto smere rozhoduje najmä to, do akého štýlu máte ladený zvyšok interiéru.
  • Aby dvere dobre držali, nie je na škodu, ak si dokúpite aj vodiacu lištu, ktorú upevníte na podlahu. Takto sa vyhnete zbytočnému pohybu dverí.

Biele posuvné dvere v drevenej stene

Výhody a nevýhody dverí medzi stenami

Posuvné dvere upevnené medzi stenami sa hodia hlavne medzi miestnosti, kde nepotrebujete kvalitnú zvukovú ani tepelnú izoláciu. Dvere totiž nie sú osadené do pevnej zárubne, takže pri ich zatvorení nie sú dokonale utesnené.
Na druhej strane ich montáž zvládnete naozaj za krátku chvíľu. Toto riešenie je výhodné aj po finančnej stránke.