Mnoho ľudí ešte predtým, ako sa pustí do výstavby domu, zvažuje, aký typ domu bude ten pravý. Požiadavky na stavby sú v súčasnosti o niečo prísnejšie ako tomu bolo v minulosti. Možno ste si všimli, že sa dnes často skloňuje pojem nízkoenergetické domy. Sú to stavby, ktoré sú navrhnuté a postavené tak, aby pri svojej prevádzke spotrebovali čo najmenej energie. Pri takejto stavbe preto zabudnite na to, že vám v zime prefukuje okná, alebo to, že musíte zapnúť radiátory na maximum, aby ste vôbec pocítili nejaké teplo. Takéto fungovanie domácnosti sa totiž veľmi rýchlo prejaví na vašej peňaženke. Pri nízkoenergetických domov je však tomu inak. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako si postaviť energeticky úspornú stavbu.
Všetko je o dobrom projekte
V prvom rade je potrebné poznať parametre nízkoenergetických domov. Hlavným z nich je spotreba energie. Pri energeticky úsporných stavbách sa spotreba energie pohybuje v rozpätí od 15 do 50 kWh/m2 úžitkovej plochy. Nie je to žiadny výmysel. Pokiaľ chcete svoju stavbu označiť za nízkoenergetickú, musíte ku kolaudačnému procesu predložiť aj energetický certifikát. Už pri projekte musíte počítať s tým, že niektoré záležitosti budú trochu iné, ako pri klasických domov. Ak si však myslíte, že nízkoenergetické domy musia zvonku vyzerať ako neosobné kocky, nie je to pravda. Vizuálny návrh môže byť akýkoľvek s ohľadom na parametre nízkoenergetickej stavby. Odporúčame vybrať si pozemok na rovine, kde svieti slniečko v maximálnej možnej miere. Presne tak! Aj toto je pri nízkoenergetických domoch dôležitý faktor.
Aké typy domov patria medzi nízkoenergetické?
Pri pojme nízkoenergetický máme tendenciu predstaviť si ekologické montované domy, ktorých výstavba nezaberie viac ako pol roka. Pri nízkoenergetických domoch však máte oveľa širšie možnosti. Záleží skôr od toho, ako rýchlo sa chcete do domu nasťahovať. Montované domy sú obľúbené z hľadiska rýchlosti výstavby, no za nízkoenergetický môže byť považovaný aj klasický murovaný dom. Do výstavby sa v tomto prípade neodporúčame púšťať svojpomocne. Existujú totiž odborníci, ktorí vám dokážu v oblasti nízkoenergetických domov poskytnúť skutočne cenné rady. Cena takéhoto domu bude jednoznačne vyššia ako pri klasickom. Myslite však na to, že vstupná investícia sa vám rýchlo vráti.
Zistite viac o energeticky úsporných domov na webovej stránke https://pocasie.aktuality.sk/pocasie-na-web/ https://odzakladov.sk/.