Olejealebo maslá
Najlepšie je použiť oleje,ktoré sú ľahko vstrebateľné a súčasne majú samé o sebe liečivé účinky. Panenský za studena lisovaný olivový olej je najlepšou voľbou. Ďalej je vhodný kokosový, mandľový,avokádový alebo aj z pšeničných klíčkov. Oleje vždy vyberajte čerstvé a kvalitné (vo fľaškách z tmavého skla),na slnku alebo dlho otvorené totiž rýchlo zoxidujú a zatuchnú. Inou kategóriou sú rastlinné maslá. Najznámejšie je bambucké maslo.

bylinky
 
Emulgujúce vosky
Lotiony a krémy sa pripravujú väčšinou z vody a oleja. Na to aby sa tieto dve nezmiešateľné látky spojili potrebujete emulgátor. Ak uprednostňujete zložky na prírodnej báze vhodnou alternatívou je včelí vosk. Včelí vosk (biely alebo žltý) je emulgátor získavaný z včelích plástov. Pôsobí baktericídne, zmäkčuje a ukľudňuje pokožku a zadržiava vlhkosť.
 
Želatína
Želatína je amorfná zahusťovacia látka používaná k želatinácii (vzniku gélu alebo roztoku). Najjednoduchšia je príprava práškovej želatíny rozpustenej vo vode alebo bylinnom odvare.
Kúpiť sa dá bežne v obchodoch. Ak nie ste zástancom živočíšnych produktov nie je problém zohnať agar, ktorý je vyrobený morských rias.

flašky
 
Glycerín
Tam kde nemôžete použiť na lúhovanie alkohol (pri výrobe tinktúr pre deti) sa dá použiť glycerín. Je to číry, bezfarebný a nasládly roztok, ktorý má však kratšiu životnosť. Má utišujúce vlastnosti preto býva aj súčasťou voľne predajných liekov na bolesti v krku alebo črevné ťažkosti.
 
 Alkohol
Pri výrobe bylinných tinktúr je potrebný alkohol (najoptimálnejší je 60%). Ten pôsobí ako médium na prestup účinných látok obsiahnutých v bylinnej zložke. Tinktúry je možné užívať aj vnútorne, samozrejme len po kvapkách. Bývajú koncentrovanejšie ako iba samotný bylinný odvar z vody. 
 
alchimie

Silice a konzervačné látky
V niektorých receptúrach sa používajú éterické silice. Dodávajú vôňu a mnohé majú aj liečivé vlastnosti,napríklad éterický olej obsiahnutý v tea tree má baktericídne účinky.
Sú však dosť koncentrované preto sa nesmú používať v neriedenom stave.