Vychutnávanie si slnečných lúčov počas leta neodmysliteľne patrí k leňošeniu počas dovolenky. Priamym dôsledkom toho je opálená pleť, ktorou sa pýšime okoliu. Patríte medzi ľudí, ktorí sa opália len tak popri iných dovolenkových aktivitách, alebo k tým, ktorí zlatohnedé sfarbenie priamo vyhľadávajú?

klobouk

Či už tak, alebo onak, všetko má svoje pre a proti. Príjemným vedľajším efektom je, že na opálenej tvári oveľa jednoduchšie zaniknú prípadné nedokonalosti, ako napríklad ranky po akné. Ak patríte medzi ľudí, ktorým slnko navyše pridá zopár šarmantných pieh, máte o letný mejkap postarané. Na tmavšej pleti sa navyše javia zuby belšie. Atraktívnym dojmom pôsobí aj opálené telo, ktoré v letných mesiacoch možno hravo vystavovať na obdiv ľahkým šatstvom vhodným do horúcich dní. Celkovo pôsobíme o niečo exotickejšie a možno je to aj tým, že máme na tých pár mesiacov šancu vybočiť zo svojej stereotypnej farby pleti, na ktorú sme zvyknutí.

Pozor však aby naša túžba po opálenej pokožke neskĺzla do nevkusu, alebo ohrozovania zdravia.Všetko s mierou. Problém nastáva vo chvíli, kež máme stále pocit, že ľudia okolo nás sú predsalen stále opálení akosi viac a z opaľovania sa stane závislosť. Nie každý máme genetické vybavenie a také množstvo farbiva, aby sme mohli dosiahnuť rovnaký odtieň ako napríklad kamarátka, s ktorou sa síce opaľujeme súčasne, ale je oveľa tmavšia.

Nevkusne väčšinou pôsobí i kombinácia blond, až platinových vlasov a príliš opálenej pokožky. Najkrajšie kombinácie maľuje príroda, a táto je pomerne netypická, až nereálna, pretože, vačšina ľudí s prirodzene bledými vlasmi nemá dosť pigmentu na tmavé opálenie ani v pokožke.

Nezabúdajme, že či už pri cielenom vystavovaní sa slniečku, alebo pri iných aktivitách na priamom slnku je treba dbať hneď na niekoľko vecí. Nejde len o krásu, ale samozrejme i o zdravie. Treba cielene piť oveľa väčšie množstvo vody ako pri pobyte v interiéri, alebo v tieni. Vhodné je aj jesť potraviny bohaté na antioxidanty, teda ovocie a zeleninu. Slnečné lúče spôsobujú bunkám tela takzvaný oxidatívny stres, ktorého dlhodobým dôsledkom môže byť aj rakovina kože a celkové zvýšenie rizika onkologických ochorení. Strava bohatá na antioxidanty tieto účinky čiastočne neutralizuje.

dovolená

Aj samotné opálenie pokožky je vlastne obrana našeho tela pred prenikaním zložiek UVA a UVB k hlbším vrstvám kože. Samozrejmosťou by mali byť krémy s ochranným faktorom. Nezabúdajme kožu hydratovať aj po opaľovaní. Predídeme tak neestetickému šúpaniu kože.
Vnímanie opaľovania z estetického i zdravotného hľadiska sa líši, a to nielen individuálne, ale i medzi etnikami. Napríklad väčšina ázijských žien sa slnku vyhýba, za krásnu považujú bledú až bielu pleť a pred slnkom sa chránia nosením slnečníkov.