1. Nakreslite si plán s využiteľným priestorom, podľa veľkosti a tvaru Vášho balkóna. Na malú skicu si zaznačte všetko čo využijete – parapetu, nerezové zábradlie na závesné kvetináče, poličky, roh balkóna.
  2. Stanovte si rozpočet, ktorý ste ochotní minúť.
  3. Premyslite si akým spôsobom bude prebiehať zavlažovanie. Budete mať na to pravidelne čas? Má kto prísť počas Vašej dovolenky? Budete potrebovať automatický zavlažovací systém?

zábradlí

  1. Zmerajte koľko hodín denne na vybrané miesta dopadá priame slnečné žiarenie a podľa toho vyberte správny typ rastlín.
  2. Najmenej náročné sú vo všeobecnosti rastliny, ktoré bežne rastú v danej oblasti. S exotickými rastlinami to bude zložitejšie.
  3. Podľa dĺžky trvania a intenzity svetla môžete siahnuť po exotických druhoch náročných na svetlo a teplo (citrusy, oleandre), tieňomilné rastliny (paprade, brečtany) a popínavky (zemolezy, jazmíny).
  4. Pozornosť venujte rozmeru, ktorý podľa odhadov rastlina dosiahne. Ak máte vertikálny priestor, zasaďte vysoké rastliny, pri dostatku miesta na balkóne môžete smelo zvýšiť počet kvetináčov.

nerez zábradlí

  1. Vyberajte 1-ročné, 2-ročné aj trváce rastliny. Budete tak mať vždy dôvod na niečo sa tešiť.
  2. Vyberajte tak, aby Vám rastlinky prinášali potešenie počas všetkých ročných období.
  3. Pri tvorbe sa zabávajte, popustite uzdu svojej fantázii, kombinujte tvary, farby, vône.
  4. Neočakávajte, že svojou úrodou dokážete nakŕmiť celú svoju rodinu. Organické plody z vlastnej miniatúrnej záhradky však môžu vyčariť úsmev všetkým členom Vašej rodiny. Niekoľko malých cherry paradajok k raňajkám alebo trs mätových lístkov na ozdobu nedeľného koláča sú odmenou za Váš čas a lásku.
  5. Pravidelne kontrolujte či zeleň nepotrebuje väčší kvetináč, nie je príliš nahusto, dosypávajte im kvalitnú hlinu a pravidelne im dodávajte výživné látky, ktoré potrebujú na kvitnutie a rast plodov. Dobrú chuť!