Pomerne veľa ľudí už na sebe spozorovali, že sa im robia určité „žilky“. Či už tie menšie „metličky“ alebo v iných prípadoch väčšie a nepekne viditeľné varixy, ktoré sú však v oboch prípadoch niečím vážnejším, než len estetickým problémom. Síce ich najmä zo začiatku vnímame ako čisto estetický problém a výraznejšie nás neobmedzujú, aj tak je nutné im venovať pozornosť, hlavne z hľadiska toho, aby nepokročili to náročnejšieho štádia. Do štádia, v ktorom už začneme pociťovať napríklad „ťažké nohy“, ich bolesť a svrbenie, čo ale neskôr môže prerásť aj do vážnejších zdravotných ochorení a k ich zápalu. Najčastejšie sú to takzvané kŕčové žily na nohách, prípadne aj v blízkosti konečníka, kedy zas vravíme o takzvanej zlatej žile.
A koho sa tento najskôr estetický, následne nepríjemný a až zdravotný problém dotýka?
Väčšinou v tejto spojitosti vravíme o ženách, ale výnimku pritom netvoria ani muži či deti. Všeobecne sa však tento stav asi trikrát častejšie vyskytuje práve u žien, no ako bolo spomenuté, ohroziť môže aj mužov či dokonca deti.
Ako to ale na sebe spozorujete?
Tak prvým varovným signálom je už fakt, že sú viditeľné aj menšie žilky, tie metličky, čo vás ešte nemusia výraznejšie obmedzovať. Sú to však aj horšie príznaky ako napríklad pocit ťažkých nôh, ich svrbenie a nepríjemné kŕče. Takisto intenzívnejšia bolesť nôh a okrem viditeľných kŕčových žíl sa môžu pridať aj ekzémy či atypické sfarbenia kože v postihnutej oblasti.
Na vine však nemusí byť genetika. Je preto dôležité, aby sme sa vyhli mnohým škodlivým faktorom, ktoré toto ochorenie spôsobujú.
U žien vznik kŕčových žíl spôsobuje tehotenstvo, ale aj antikoncepcia. U ľudí vo všeobecnosti potom pravidelné dlhé státie či sedenie a nemenná poloha, s čím sa viaže aj nedostatok pohybu. Pozor si treba dávať aj na nevhodnú obuv, resp. s vysokými podpätkami. Škodlivým faktorom je tiež nadváha, konzumácia slaných jedál a fajčenie.