Tak už sme si akosi zvykli, že peniaze so sebou potrebujeme každý deň. Na začiatku, v dobe naturálneho obchodovania sa vyskytol problém, kedy sa stalo neustále prevážanie tovaru hore a zasa dolu unavujúcim a mätúcim, pričom zabralo podstatnú časť dňa. Niekedy, pri väčšej výmene, možno aj niekoľko dní.
Tak sa spoločnosť rozhodla pre platidlo vo forme peňazí . Taký peniaz v kovovej alebo papierovej podobe je ľahký, jednoducho ho strčíme do vrecka a nákup je vybavený. Je to jednoduchšia forma, než vláčiť so sebou stádo oviec.
No na čo nám bude taký málo kov alebo papierik? Nemôže mať hocijakú podobu. Výzor bankovky a teda uznávané platidlo musí byť uznané štátom ako právoplatné. Vzor na platidle má zvyčajne historickú podobizeň štátu, ktorý toto platidlo uznal zákonom. V prípade, kedy má viac štátov jednu menu /Euro/, nemôžeme čakať bankovku či kov, na ktorom bude vyobrazený iba slovenský historický moment. Je to pochopiteľné, bola by to určitá krivda voči ostatným európskym národom.
V poslednej dobe, teda niekoľko veľa posledných rokov sme si mohli všimnúť, že sme skoro tam, kde aj na začiatku, pričom peniaze nebývajú férovým ocenením. V dobe, kedy sa platilo naturáliami to bolo komplikované, ale dá sa povedať, že celkom spravodlivé. Dnes je však už taký chaos, kedy človek za svoje každodenné desaťhodinové nasadanie vo fabrike dostane sumu peňazí, z ktorej býva sklamaný, pretože ceny okolo stúpajú nahor a teda napríklad 10 euro stráca svoju váhu.
Ďalšia vec je, že ľudia sa boja so sebou nosiť hotovosť, pretože na každom kroku hrozí krádež a kriminalita. Majú bezpečnejší pocit, ak majú peniaze uložené na účte. Preto je teda na mieste i otázka: Peniaze budúcnosti– „papierovky“ alebo kreditky?
Už z roka na rok bývame svedkami toho, že pomaličky začína víťaziť tá druhá forma, forma kreditiek. Opäť je to o niečo jednoduchšia cesta, pretože platba peniazmi sa nám dnes už zdá komplikovanejšia a hlavne menej bezpečná.