Pre nejedného človeka nastane situácia, v ktorej chce alebo potrebuje predať nehnuteľnosť. Okrem viacerých faktorov ho pravdepodobne ako prvé napadne úvaha, za akú cenu? Aby sa naša ponuka zdala atraktívna, no na druhej strane, aby sme z danej nehnuteľnosti vyťažili možno maximum jej skutočnej ceny. Presná cena sa samozrejme z objektívneho hľadiska nedá určiť a teda nebude určená ani v tomto článku, pretože záleží od viacerých konkrétnych faktorov, no aj tak si na túto tému posvietime o niečo bližšie a možno vám niektoré objektívne oboznámenia pomôžu túto otázku uzrejmiť.

domek

•         Pri predaji nehnuteľnosti nám vznikajú určité práva, ale tým pádom aj povinnosti a obmedzenia, aké treba dodržať a ktorých si byť vedomí. Snažme sa ich však pochopiteľne využiť čo najlepšie k svojmu prospechu.
Tým, že vlastníkom nehnuteľnosti sme my, máme právo a možnosť určiť si za jej predaj ľubovoľnú, teda akúkoľvek vysokú či nízku čiastku. Obmedzí nás ale určitý nepísaný zákon reality predaja.

•         Čiže starší menší domček v zapadnutej obci môžem ponúknuť za 10 miliónov eur, ale kto ho kúpi? Na takúto ponuku by zrejme nik nezareagoval.
Cena sa odvíja hlavne od konkurenčných ponúk a to na základe ich ceny, lokality, ale aj veľkosti nehnuteľnosti s pozemkom a zrejme aj iných, o niečo menej dôležitých vecí. Pokiaľ o dnešnej konkurencii predaja nehnuteľností nemáme prehľad alebo len minimálny, pravdepodobne by sme mali navštíviť realitnú kanceláriu či realitného predajcu. Následne ale treba rátať s tým, že sme prišli využiť jeho služby a vhodnú cenu predaja tak z väčšej časti musíme nechať i na jeho rozhodnutí, i keď posledné slovo máme samozrejme my.

hypotéka

•         Odporúča sa začať s najvyššou, alebo aspoň vyššou cenovou ponukou, no a na základe nízkeho záujmu, alebo rád realitného odborníka potom cenu pomaličky znižovať. Každopádne nezačínajme s tou najnižšou čiastkou.