Rúž, lesk na pery, alebo balzam sú prípravky, ktoré používa väčšina žien. Tým sa pre väčšinu z nich starostlivosť o pery začína a aj končí. Mali by sme im ale venovať viac pozornosti.
Na perách sa môže odzrkadliť váš súčasný zdravotný stav. Príliš suché pery môžu byť znakom dehydratácie. Aj keď sa cítite dobre, váš organizmus trpí nedostatkom tekutín.
Mráz, studený vietor a chlad pery vysušujú. Následkom nedostatku tekutín popraskajú. Dať si rúž na takéto pery nie je veľmi estetické. V chladnom počasí by ste preto mali používať balzam na pery, ktorý ich ochráni pred mrazom Balzam zároveň pôsobí ako prirodzená bariéra pred únikom vlhkosti z pier. Zostanú tak dlhšie hydratované. Ak takýto prípravok obsahuje aj propolis, kokosový olej, alebo výťažky s bylín dodajú vašim perám aj potrebné živiny.
Teplo, slnko a UV žiarenie sú faktory, ktoré vplývajú aj na pery. Pri opaľovaní používate krém s ochranným faktorom, koľké z vás, ale takto chránia aj svoje pery? Opuchnuté, svrbiace, červené pery sú znakom spálenia na slnku. Ak chcete tomu predísť zaobstarajte si balzam s UV ochranou. Aby ste mali istotu, že balzam túto ochranu má obzrite sa po ňom v lekárňach.
Ako na popraskané pery.
Ak vaše pery často praskajú skúste pár domácich receptov.
Med – každý večer naneste na pery med a nechajte cca 10 minút pôsobiť. Potom med zmyte ( alebo zlíznite).
Nechtík – kvety nechtíku zalejte medom a nechajte tri týždne lúhovať na tmavom mieste. Po troch týždňoch zmes preceďte. Získali ste výživnú masť na pery, ktorá vás ochráni pred vplyvom chladu, mrazu, tepla a aj UV žiarením.
Peeling
Zmiešajte lyžicu tvrdšieho kokosového oleja s lyžicou medu. Miešajte kým sa obe ingrediencie nespoja. Nakoniec pridajte dve kávové lyžičky kryštálového cukru (najvhodnejší je trstinový cukor). Všetko poriadne zmiešajte. Zmes dajte do uzatvárateľného pohára a skladujte na chladnom mieste.
Tento peeling odstráni z pier mŕtve bunky, zlepší v nich cirkuláciu krvi a dodá im potrebné vitamíny a živiny.